KKTC’de ‘eşekleri uyutalım’ kavgası

TÜRKİYE’de sokaklardaki başıboş hayvanların uyutulması tartışması sürerken, KKTC’de de gündemde benzer bir konu var. Özellikle adanın kuzeydoğusundaki Karpaz bölgesinde yoğunlaşan başıboş eşeklerin durumu adeta ülkeyi ikiye böldü.

Bölge halkı, eşeklerin trafik kazalarına yol açması ve tarlalardaki ürünlere zarar vermelerinden şikayetçi. Kaleburnu Köyü Muhtarı Halil Yeşilbulut “Her çiftçinin 20-30 dönüm arpası, buğdayı mahvoluyor. Her gün eşek kovalamaktan bıktık” derken, Avtepe Köyü Muhtarı Rezvan İnlen ise “Yabani eşeklerin sayısı çok arttı. Yetkililer bizi de eşek yerine koyuyorlar” diye konuştu.

Sayıları binlerle ifade ediliyor

2000’li yılların başında sayıları 800-900 olarak tahmin edilen başıboş eşeklerin nüfusu bugün “birkaç bin” olarak niteleniyor. Eşekler, Karpaz’daki Apostolos Andreas Manastırı’na giden turistlerin araçlarının önüne çıkarak yiyecek almayı da alışkanlık haline getirdi.

Denktaş’ın ünlü sözüne konu olmuşlardı

Adadaki başıboş eşekler, KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın büyük ses getiren bir cümlesine de konu olmuştu. Denktaş, muhalif grupların “Kıbrıslı” kimliğini öne çıkarması üzerine “Kıbrıslı diye bir millet yoktur. Adada Türkler ve Rumlar vardır. Sadece eşekler gerçek Kıbrıslıdır” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir